2015. október 31., szombat

Dán vajas keksz

Nosztalgiáztam egy kicsit...gyerekkoromban Németországból kaptunk párszor dán vajas kekszet, kerek kék fémdobozban volt, muffinpapírban, kristálycukorral megszórva, imádtuk. Akkoriban még itthon nem is lehetett kapni, így csak néha jutottunk hozzá, nagyon finom volt. Azóta már nem kuriózum, bárhol megvásárolható, nekem mégis a régi időket idézi fel. Így aztán nagyon megörültem, amikor az interneten rátaláltam a házi verziójára. 

Gyorsan össze is dobtam, sütéssel együtt mindössze fél óra alatt kész volt....hát mit mondjak? Rekordidő alatt elfogyott...

Hozzávalók:

30 dkg liszt
20 dkg vaj ( nem margarin)
10 dkg porcukor
1 tk vanilia aroma
1 tojás
Csipet só

A tetejére:

Kristálycukor 

Elkészítése:

A cukrot a vajjal, a sóval és a vaniliás cukorral robotgéppel verni kezdjük, majd a tojást is hozzáadva habosra keverjük.

Belekeverjük a lisztet és habzdákba kanalazzuk a masszát.

Sütőpapírral bélelt tepsibe diónyi gömböket halmozunk, amiket sütipecséttel lelapítunk.

200 fokra előmelegített sütőben 12 percet sütjük.




2015. október 25., vasárnap

Útifű maghéjas parasztkenyér szezámmaggal

Nem igazán vagyok jártas a paleo konyha terén, sőt, egyáltalán nem, így arról sem volt fogalmam, mi is az az útifű maghéj, és mire való, mígnem a kolléganőm elmondta, hogy lazítja a kenyér belezetét. Több se kellett, már mentem is és vettem egy zacskóval kipróbálásra.

Amióta nincs időm kovászt nevelgetni és öregtésztázni, a Lidlben kapható csökkentett szénhidráttartalmú lisztkeverékekből sütöm a kenyeret. Ezt azért szeretem, mert mindig készen áll, ha kenyeret akarok sütni. A 3-4 féle lisztkeverékből a parasztkenyér keveréket szeretem a legjobban, így ezzel tettem próbára az útifű maghéjat.

No és az eredmény? Könnyű, lágy belezet, ropogós héj....imádtuk! :-)




Hozzávalók:

500 g Bauernbrot lisztkeverék
2 ek útifű maghéj
420 ml víz
Szezámmag

Elkészítése:

A lisztkeverékhez hozzáadjuk az útifű maghéjat és a langyos vizet és alaposan átdagasztjuk. Negyed órát pihentetjük, majd ismételten átdagasztjuk.

Egy 20 cm átmérőjű paraszttál aljába vizet permetezünk, kibéleljük sütőpapírral. 

A kidagasztott kenyértésztából lisztezett gyúródeszkán cipót formázunk, majd a paraszttálban 60 percet kelesztjük.

Félidőben pengével bevágjuk. A kenyeret lepermetezzük kevés vízzel, megszórjuk szezámmaggal. Sütőzsákot is bepermetezünk vízzel, beletesszük a kenyeret a paraszttállal és 220 fokra előmelegített sütőben kb 40 percet sütjük, majd a paraszttálból kivéve további 15 percet.



2015. október 24., szombat

Tejes pite

Dorka lányom kérésének eleget téve ma tejes pitét sütöttem, ezúttal szilvával. Bármilyen gyümölccsel elkészíthető, főleg cseresznyével vagy meggyel szoktam, de most szilvát találtam a fagyasztóban.

Amellett, hogy nagyon eteti magát, a másik előNye, hogy annyi idő alatt összedobható, amíg felfűt a sütő.

Hozzávalók:

2 db tojás
13 dkg cukor
1 vaniliás cukor
1 citrom leve, és reszelt héja
csipet só
16 dkg liszt
0,5 l tej
forma kikenéséhez vaj
6-7 szem szilva
Fahéj
Őrölt szegfűszeg
Rum aroma

Elkészítése:

A sütőt bekapcsoljuk 190 fokra. A szilvákat kockára vágjuk, tálba tesszük, majd megszórjuk fahéjjal, szegfűszeggel és meglocsoljuk rum aromával. Félretesszük.

A tojást, cukrot, vaniliás cukrot, citrom levét, és héját, és a sót robotgéppel habosra keverjük, majd felváltva adjuk hozzá a lisztet és a tejet.

Kivajazott pite formába öntjük. Beleszórjuk az előkészített gyümölcsöt.

10 percig sütjük 190 fokon, azután visszavesszük a hőfokot 170 fokra, és így még 25-30 percig sütjük.





2015. október 18., vasárnap

Házi pepparkakor, azaz karácsonyi ropogós keksz

Nem tudok betellni a gyömbérrel, imádom...igaz, hogy még odébb van karácsony, de ezt muszáj volt megsütnöm most...:-) 

Mondjuk dobozban tárolva sokáig eláll, de nálunk nincs ideje rá, mert mindenki folyamat rájár a hasonló keksz félékre, így neki sem jósolok túl hosszú életet, hiszen nagyon finom. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy kihűlni alig volt ideje és a fele máris elfogyott.:-) 

Hozzávalók:

10 dkg puha vaj
10 dkg cukor
5 dkg méz
1 tk őrölt gyömbér
1 tk fahéj
1 tk kakaó
2 cs. vaniliás cukor
20 dkg liszt
1/4 tk szódabikarbóna
Csipet só
1 narancs reszelt héja

Elkészítése:

A vajat a cukrokkal, fahéjjal, kakaóporral, gyömbérrel, sóval, narancshéjjal és a mézzel alaposan elkeverjük. Hozzáadjuk a szódabikarbónával elkevert lisztet és összegyúrjuk. Hűtőbe tesszük pihenni.

Közben fogunk három ív sütőpapírt. Kettőnek a széleit visszahajtjuk gáztepsi méretűre. A tésztát két egyforma gombócra osztjuk. Rátesszük a behajtott szélű sütőpapírra, a tetejére pedig rátesszük a harmadig ív sütőpapírt, amit nem hajtogattunk. Két sütőpapír között papírvékonyra sodorjuk. Így könnyebb dolgozni vele és nem lesz cakkos a széle.

A tésztát először csíkokra vágjuk, majd téglalapra, végül a téglalapokat átlósan elvágjuk, így kapjuk a háromszög kekszeket.

Sütőpapírral együtt ráhúzzuk a tepsire és 180 fokra előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük.

Amikor kivesszük a sütőből, még puha, ilyenkor célszerű még egyszer elvágni az eredeti vágás mentén a háromszögeket, mert ha megvárjuk, amíg kemény lesz, uttána nem lehet szépen eltörni.


2015. október 5., hétfő

Svéd gyömbéres keksz

Tegnap este az interneten böngészés közben bukkantam rá erre a receptre Stahl Judit oldalán, és mivel imádom a gyömbéres és mézes finomságokat, és ma szabadságon vagyok, két ügyintézés közben gyorsan összedobtam. Sütéssel együtt fél óra alatt kész volt, és olyan, de olyan finom, hogy nem találok rá szavakat...

Sütés közben igazi karácsonyi illatt lepte be a házat, és bár karácsony még picit odébb van, az már biztos, hogy akkorra háromszoros adagot sütök belőle!:-) 

Hozzávalók:

A fűszerkeverékhez:

2 púpos kk őrölt gyömbér
1 kk őrölt fahéj
Késhegynyi őrölt szegfűszeg
Késhegynyi őrölt bors

A tésztához:

20 dkg liszt
Fél kk szódabikarbóna
Nagy csipet sütőpor
10 dkg cukor
10 dkg vaj
5 ek méz

Elkêszítése:

A fűszereket egy tálkába összekeverjük. A liszthez hozzáadjuk a szódabikarbónát, sütőport, a fűszerkeveréket majd a cukorból 95 grammot, a maradék a tetejére megy. Alaposan elkeverjük. Bekekockázzuk a vajat és elmorzsoljuk benne. Végül mehet bele a méz. Összegyúrjuk a tésztát.

Két gáztepsit kibélelünk sütőpapírral, a sütőt 190 fokra kapcsoljuk. A tésztából kisebb diónyi gömböket gyúrunk és a tepsibe sorakoztatjuk egymástól 4-5 cm távolságra.

Pohár aljával kb 1 cm magas korongokra lapítjuk őket és a korongok tetejére szórjuk a maradék cukrot.

Kb 10 percig sütjük.


2015. október 4., vasárnap

Gyömbéres almarózsa

Több helyen találkoztam már almarózsa recepttel, most úgy gondoltam, elkészítem a saját verziómat. Nagyon mutatós sütemény és a leveles tésztát minden formában szeretem, így aztán csak idő kérdése volt, hogy mikor sütöm meg...:-)


Hozzávalók:

500 g fagyasztott leveles tészta
4-5 db alma
3+5 ek cukor
2 el citromlé
1 l víz
Gyömbér
Fahéj


Elkészítése:

Az almákat félbe vágjuk, magházát eltávolítjuk és vékony szeletekre vágjuk.


1 liter vízbe tesszük a citromlét és a 3 evőkanál cukrot, felforraljuk és beletesszük az almaszeleteket egy- két percre.


Így nem barnul be és megpuhul annyira, hogy könnyen feltekerhető. Kivesszük a vízből, lecsöpögtetjük és papírtörlőre tesszük, hogy száradjanak.

A leveles tésztát kiengedjük és vékonyra sodorjuk. A maradék cukrot a fűszerekkel elkeverjük és egyenletesen rászórjuk a tésztára, majd sodrófával sodrunk rajta még egyet, hogy feltekeréskor ne szóródjon ki.




Derelyevágóval felszeleteljük a tésztát kb 2,5 cm-s csíkokra. Az almaszeleteket ráfektetjük a csíkokra úgy, hogy széleik fedésben legyenek és a teteje lelógjon a tésztáról. Szorosan feltekerjük az almával megpakolt csíkokat.



Muffinformába muffinpapírpokat teszünk és ezekbe tesszük a feltekert almarózsákat.


200 fokra előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük. Porcukorral megszórva tálaljuk.